Top menu

Rośliny i działy

Ogród wymaga czasu

Wszystko wymaga czasu, zupełnie jak w przyrodzie. Wszystko dorasta i dojrzewa wraz z upływem lat. W tym roku mija dziesięć lat od pamiętnego dnia otwarcia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego po realizacji prac rewitalizacyjnych i przywróceniu Zielonej Górze ogrodu botanicznego, który w ubiegłym stuleci pełnił funkcje edukacyjne i rekreacyjne. Obecny ogród botaniczny to placówka naukowo-badawcza, wpisana od dwóch lat do rejestru ogrodów botanicznych i arboretów w Polsce. Spełniając wymogi ustawy o ochronie przyrody dedykujemy funkcjonowanie placówki zadaniom związanym z rozwojem nauki, ochrony przyrody, rozwojowi kolekcji roślin i edukacji jako priorytetom, które umożliwiają rozwój kolejnej kategorii funkcji: turystyki i rekreacji. Bez kolekcji nie ma Ogrodu. Bez Ogrodu nie ma turystyki. Tak to właśnie działa. Ogrody botaniczne naznaczone są różną historią, formą i strukturą, posiadają również różne kierunki rozwoju, nie wspominając o zróżnicowanym charakterze wynikającym z położenia geograficznego, nad poziomem morza itd.

Poniżej zestawienie dwóch panoram wykonanych z tego samego punktu na alpinarium światowym. Górne zdjęcie - 16.09.2013, w tym roku oddaliśmy do użytku wyremontowane alpinaria. Dolne zdjęcie z wczoraj, 27.06.2017. Na pierwszy rzut oka niewiele się zmieniło prawda? Ale warto się przyjrzeć, a zobaczymy lipę Henry'ego, która znacznie się zagęściła, podobnie jak niektóre olchy, wyższe lilaki po lewej, znacznie większe jawory 'Rotterdam' i 'Leopoldii', nie mówiąc o buku zwyczajnym 'Tricolor' i wielu innych roślinach. Aby to wszystko ocenić należy najlepiej przyjść osobiście do Ogrodu. A z kolei, aby mieć porównanie zmian w czasie, najlepiej regularnie odwiedzać Ogród.


Kwitną pierwsze podarowane tulipany...

Zakwitły już pierwsze odmiany tulipanów, które zostały nam podarowane przez producenta cebul kwiatowych - firmę KRÓLIK.

Oferta firmy dostępna jest na stronie: https://cebulki-kwiatowe.pl/

My zaś nie możemy się doczekać kwitnienia kolejnych odmian :) Nie dziwcie się nam. Na tym z pozoru niewielkim poletku znajduje się ponad 800 cebul z dziesięciu odmian :)


Wrześniowe nasadzenia

Co zawsze nas raduje, to gdy uda się zakupić ciekawe rośliny, które sadzimy w Ogrodzie :) Do końca września przybędzie dość sporo roślin, a mapa - co i gdzie znaleźć - już niebawem.


Straciliśmy ambrowca

Do dnia dzisiejszego posiadaliśmy trzy ambrowce balsamiczne (amerykańskie) (Liquidambar styraciflua ). Niestety, dziś w wyniku silnego wiatru najpiękniej przebarwiający się i jedyny nasz owocujący osobnik złamał się tuż przy ziemi, pozostawiając jedynie swoje klony odbijające od korzenia. Towarzyszył nam niemal od początku trwania obecnego Ogrodu, tym większa szkoda, a już w szczególności, że stał się naszym jesiennym symbolem.

Trochę jesteśmy dziś pogrążeni w bólu... W tym roku siedzi na nas jakaś klątwa...


Magnolia parasolowata otwiera kwiat

Rozkwita magnolia parasolowata, toteż warto ją włączyć do wycieczki. A co, niech podziwiają. Agnieszka o tym wie :)


Kasztanowce się ulistniają

Kasztanowce ulistniają się z każdym dniem okazalej. Niech się spieszą, by na matury zakwitnąć.

SP

 


Połowa kwietnia

Połowa kwietnia za nami, a Ogród kwitnie. Magnolia pośrednia, gwiazdzista, leszczynowce kłosowy i skąpokwiatowe, szafirki miękkolistne, wiśnia kurylska, śliwowiśnia, świdośliwa, mahonie... to tylko wybrane rośliny dodające kolorytu przyrodzie po szarej zimie, jaka nas doświadczyła.

Świdośliwa kłosowa (Amelanchier spicata ) oraz magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata ) w tle.

SP


Prace z końcem zimy

Zbliżamy się wielkimi krokami ku wiośnie, czas podjąć się kolejnych prac związanych z przygotowaniami do sezonu. Dobrze o tym wie Zuza i reszta zespołu robiąca porządki w kolekcji traw.


Bambusowy najazd

W okolicy wigwamu "Zielonej Klasy" znika z poletka trzmielina, a wkraczają bambusy. Pierwsze rośliny zostały już posadzone, ale do końca tygodnia reszta pobratymców powinna również znaleźć się tuż obok. A dalej już tylko czekać, jak się z czasem zagęszczą i urosną. Wyprzedzając pytania - nie wszystkie bambusy są ekspansywne, a wobec takich stosuje się bariery korzeniowe. [SP]


tabliczki, tabliczki

Jesień wita rozmaitymi barwami liści i tabliczek. Tych zaległych, jak i tych nowych. Sadzimy co nieco, by w przyszłym roku dać pogląd na jeszcze więcej gatunków i odmian roślin, toteż zadbać trzeba o oznakowanie. Etykiety należy opracować, wydrukować, wyciąć, wybrać tabliczkę według koloru świadczącego o przynależności do danego działu, nakleić i wbić. Proste? A jak! Tylko gorzej, gdy nagle robi się ich dziesiątki... Nieprawdaż, Ago? [SP]


Uczniowie sadzą lilie

Dziś, 6 X 2015, uczniowie klasy I C ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze posadzili cebule lilii azjatyckiej odmiany 'Canova'. Teraz przed nimi co najmniej dwa zadania: sprawdzić wiosną, czy wyrosły i latem, czy zakwitły :)

Galeria:

http://www.ogrod.uz.zgora.pl/pl/Fotogaleria/Sezonowe-kwiaty-owoce-rosliny-itd/Dzieci-sadza-lilie-Canova


Prace nad nawadnianiem trwają

Goście Ogrodu od kilku tygodni zapewne zastanawiają się, co to za rozkopy pojawiają się w różnych jego częściach. Otóż, zakładamy sieć nawadniania, a prace trochę jeszcze potrwają. A potem już tyko porządkować, porządkować...