Top menu

Wydarzenia

Dzień Dziecka w Ogrodzie Botanicznym!

Z wielką radością zawiadamiamy o organizowanym na terenie Ogrodu Botanicznego UZ Dnia Dziecka !

Impreza przygotowana zostanie przez nas, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Zielonej Górze wraz z nadleśnictwami, Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wydarzenie wsparte przez Urząd Miasta Zielona Góra oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Już niebawem, bo 1 czerwca, nasi goście będą mieli okazję skorzystać z rozmaitych propozycji - od edukacyjnych po artystyczne oraz zostać "Przyjacielem Przyrody" poprzez odwiedzanie poszczególnych stanowisk i realizację poszczególnych zadań =)

Zachęcamy grupy zorganizowane do umawiania wycieczek z przewodnikiem w godzinach 12:00 - 16:00 - liczba miejsc ograniczona!*

*możliwe sześć terminów godzinowych: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, każda grupa zorganizowana posiada stosowną liczbę opiekunów oraz grupa liczy ok. 25 osób maksymalnie; proszę zgłaszać chęci udziału w oprowadzanej wycieczce pod adres s.pilichowski@wnb.uz.zgora.pl

1 czerwca wstęp do Ogrodu bezpłatny!

 

AKTUALIZACJA, 18.05.2017

Szanowni Państwo, informujemy, że jedyna godzina, na którą można jeszcze umawiać wycieczkę z przewodnikiem w Dniu Dziecka to 15:00.


Fascination of Plants Day 18 maja 2017

Na całym świecie już za tydzień obchodzimy Fascination of Plants Day (Dzień Fascynacji Roślinami). Nasze ostatnie starania w duchu obchodów FoPD zniweczyła dość mocno pogoda. 18 maja nie damy się znowu pokonać (mamy nadzieję)  i zapraszamy na spacery edukacyjne i na koniec - dyskusję o Ogrodzie. Goście Ogrodu na przestrzeni ostatnich 10 lat wyrażają różne opinie o Ogrodzie, urządzaniu go, jego funkcjach. Chcemy dać Państwu szansę na dyskusję nad tymi problemami, naszym celem jest scharakteryzowanie Ogrodu Botanicznego jako placówki ...., której celami są... i w związku z tym... (ale o tym 18 maja  ).

Zapraszamy!

 


Kłopotliwe rośliny i kłopoty roślin

Aby mieć orientacyjny pogląd na liczbę zainteresowanych, proszę kierować maile na adres
s.pilichowski@wnb.uz.zgora.pl
W tytule proszę wpisać "Kłopoty roslin"
W treści proszę podać liczbę zainteresowanych i temat/tematy spacerów.

Do zobaczenia :)


OB UZ w Poznaniu na konferencjach (IX '15)

W dniach 9-13 września 2015 roku, w Poznaniu obchodzono 90lecie istnienia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W tym okresie odbyły się dwie konferencje o wymiarze międzynarodowym:

  • 11 września: 2nd International Conference Ex Situ Conservation of Plants – Problems and Solutions,
  • 12 września: 8th International Conference of Botanic Gardens from the Baltic Sea Region.

Ponieważ od niedawna Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego stał się ogrodem botanicznym w myśl definicji polskiego prawa, tj. uzyskał status placówki naukowo-badawczej, z wielką chęcią skorzystaliśmy z zaproszenia i wzięliśmy, choć bierny, udział w obu spotkaniach.

-- od lewej: kierownik administracyjny OB UZ, R. Skrobania, dyrektor OB UAM prof. J. Wiland-Szymańska, A. Tokarska-Osyczka, S. Pilichowski --


II Wielki Dzień Pszczół w OB UZ za nami

Dziś, tj. 8 VIII 2015 odbył się kolejny Wielki Dzień Pszczół, organizowany w ramach V edycji "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Pszczołowate, jak i inni zapylaczy odgrywają bardzo istotną rolę w przyrodzie, umożliwiając poprzez zapylenie tworzenie nasion i owoców, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie złożonych układów zależności pomiędzy rozmaitymi organizmami. Dziękujemy wszystkim tym, którzy byli naszymi gośćmi, zechcieli porozmawiać z pszczelarzami, zapoznać się z ich produktami, podobnie jak z oferowanymi na jednym ze stoisk domkami dla pszczół i innych owadów. Warto zastanowić się, czy nie wykonać lub zakupić właśnie taki domek. Gwarancja zapylenia kwiatów bowiem, wzrasta zdecydowanie. Oczywiście dziękujemy tez wystawcom, którzy mimo skwaru odstraszającego klientów i gości Ogrodu, postanowili wystawić się i zaprezentować swój fach. [SP]

galeria [kliknij]


8 VIII 2015 Wielki Dzień Pszczół po raz drugi

Już niebawem, 8 sierpnia 2015 zapraszamy na drugi Wielki Dzień Pszczół w naszym Ogrodzie!


21 VI 2015 druga Wystawa Bonsai

21 VI 2015 odbyła się druga wystawa Bonsai. Zapraszamy do galerii zdjęć :) [proszę kliknąć]


110 lecie Związku Nauczycielstwa Polskiego

11 czerwca 2015 roku odbyło się uroczyste posadzenie lipy krymskiej (Tilia x euchlora ) z okazji 110 lecia istnienia Związku Nauczycielstwa Polskiego. Prezes Okręgu Lubuskiego ZNP - pani Bożena Mania, wiceprezes - pani Jolanta Olszewska, sekretarz - pani Regina Kujawska-Hałasa, członkowie prezydium - pani Krystyna Kołek oraz pan Jan Straszewski, w Ich obecności drzewko posadzono, przedtem jednak zakopano kapsułę pamięci, która przez lata będzie przechowywać pamięć o tym zdarzeniu pośród korzeni lipy krymskiej [SP].

więcej zdjęć [proszę kliknąć]


Ogłoszenie - Wielki Dzień Pszczół 2015

Już dzisiaj zapraszamy 8 sierpnia 2015 na Wielki Dzień Pszczół! Szczegóły niebawem :)


28 VI 2015 trzeci Dzień Indiański

Z końcem roku szkolnego zapraszamy na trzeci już Dzień Indiański!


21 VI 2015 druga wystawa BONSAI

21 czerwca zapraszamy do Ogrodu Botanicznego na drugą wystawę BONSAI!